Lidé, kteří uvažují o výstavbě rodinného domu, mají letos naposledy možnost ušetřit. Kvůli nové evropské směrnici, která se od příštího roku bude týkat všech novostaveb, vzrostou náklady na výstavbu.

 

Stavební povolení od 1. ledna 2020 získají totiž jen ty energeticky nulové. U rodinného domu s předpokládanou průměrnou cenou cca 3,5 milionů korun se může podle odborníků navýšení dostat i na půl milionu korun, a to proto, že investoři pro splnění této podmínky budou muset využít nové technologie, jako jsou například rekuperační systémy, solární panely, nové izolační materiály, stínící technika, tepelná čerpadla apod.

Možnost, jak získat alespoň část nákladů zpět, představuje dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten podporuje právě výstavbu pasivních a nízkoenergetických rodinných domů. Výše příspěvku pak může dosáhnout od 150 tisíc do 450 tisíc, podle typu domů a použitých energeticky úsporných opatření. Program NZÚ bude pro žadatele o dotaci otevřen do konce roku 2021 nebo do vyčerpání alokovaných peněz.