Tentokrát hrozbami pokut za jízdu na letních pneumatikách. V posledních dnech se v médiích objevují zprávy, že ten, kdo do 1. listopadu nepřezuje auto na zimní gumy, dostane pokutu 2 tisíce korun.

 

Je to ale jen částečná pravda. Již několik let platí zákon, který ukládá povinnost zimního obutí od listopadu do března, a to v případě ledu a sněhu na vozovce nebo tehdy, když lze takové počasí v ten den očekávat. Ale pokud jsou vozovky čisté a suché, můžete na ně vyjet na letňákách i v zimě bez hrozby peněžního postihu.

Výjimkou jsou potom úseky opatřené speciální dopravní značkou. Na nich je v tomto období povinné mít zimní obutí na autech pokaždé. Neplatí ani časté tvrzení, že v případě nehody majitelům aut s letním obutím pojišťovny krátí pojistné nebo ho nevyplatí vůbec. V takové situaci totiž musí pojišťovna prokázat, že nehoda by měla menší následky nebo se vůbec nestala, kdyby auto mělo zimní pneumatiky.

Neberte výše popsané jako návod k lehkovážnosti, ale vždy na silnicích používejte zdravý rozum. I my vám tak doporučujeme nespoléhat jen na přízeň počasí, včas přezout a vyhnout se tak případným tahanicím s pojišťovnami.

 

Šťastnou cestu a jízdu bez nehod vám přeje tým FINLUCRO.